Viikkotiedote vko 11

0

VIIKKO 11

 

Sisältö

I Tapahtumia

Arkkitehtikillan Zine-työpaja 12.3

Vesivärejä ja Viiniä 13.3

Kiima- The Retro edition 15.3.

Arkkareiden hauska rästilauantai 17.3

Tule juhlimaan St Patricksin päivää 16.3!

Illanvietto Temal & Partnersin kanssa (Laattabileet!) 22.3

Vuoden vauhdikkain MUNAJAHTI Otaniemen kappelilla ma 26.3.2018 klo 14-16!

Valkohaalarisitsit 2018 – PUPUT ja TIPU 28.3

Lähde katsomaan Teekkarispeksiä arkkariporukalla! 17.4

 

II Tiedotteita

Hae AYY:n Ulkopelitoimikuntaan!

Radiodiodi saapuu jälleen!

Aalto Formula Team ry on perustettu. Liity mukaan!

Akateeminen Maanpuolustusyhdistys ARU ry

 

III Työtarjouksia

Arkkitehtipalvelu Oy

 

I Tapahtumia


Arkkitehtikillan Zine-työpaja 12.3

 

Tervetuloa Arkkitehtikillan Zine-työpajaan! Tapahtuman konsepti on prosessoida jotakin henkilökohtaista tavoitetta, ongelmaa, konfliktia, päätöstä tai tulevaisuudensuunnitelmaa zinen eli ”pienen lehden” teon kautta.

 

Saat materiaalit ja ohjeita zineen killalta, mutta jos haluat käyttää jotakin tiettyä formaattia, paperia tai kyniä, ota omasi mukaan. Aiheesta on mahdollista keskustella paikan päällä ja muutenkin, mutta tapahtuman pääpaino on tarjota henkilökohtainen työkalu haastavien tunteiden tai päätösten prosessoimiseen visuaalisessa, etenevässä formaatissa. Tulokset ja tehdyt lehdet ovat henkilökohtaisia ja niitä ei tarvitse jakaa tai näyttää muille ellei halua.

 

Esimerkkiteemoja käsiteltäväksi zinessä:

– tulevaisuudensuunnitelmat ja toiveet, urapolut, taitojen ja tavoitteiden määrittely

– henkilökohtaiset ongelmat, ihmissuhteet, perhesuhteet

– itsensä arvostaminen / hyvien ominaisuuksien kartoittaminen

 

Jos haluat lisätietoa tapahtumasta, laita viestiä Saana Rossille (facebookissa tai @ saanaama telegramissa)

 

Nähdään työpajassa!

 


 

Vesivärejä ja Viiniä 13.3

 

Kun hyisevät tuulet jäädyttävät niin veden kuin viininkin, on parempi vetäytyä näiden kera lämpimään. Tule mukaan kanavoimaan taiteellista puoltasi akvarellien kautta – viinien kera. Taidottomuus ei ole tekosyy jättää näitä illanistujaisia väliin, onhan impressionismikin keksitty! Tule rohkeasti mukaan kokeilemaan tai vaikka vain nauttimaan viineistä ja hyvästä seurasta. Maalaamme yhdessä erinäisiä asetelmia, esimerkiksi viherkasveja. Tarjoamme maalaustarvikkeet vähäosaisille, mutta tuo mielellään omasi jos sellaiset löytyy!

 

Tapahtuma on ilmainen, viinitarjoilu maksaa 3€.

 

MITÄ: Vesivärimaalailuilta

MISSÄ: Takkakabinetti (Jämeräntaival 3 A)

MILLOIN: ti 13.3. klo 18

MIKSI: Koska taiteellinen hörhöily, ulkona on kylmä ja viini lämmittää

 


 

Kiima- The Retro edition 15.3.

 

Kevät saapuu paljastaen ikivihreät sulavan lumen alta. Aallon arkkitehtiopiskelijat ovat tehneet excursion menneisyyteen ja poimineet aikansa kirkkaimmat timantit ja muutaman unohdetun aarteen kevään Kiimaa varten. Saavu 15.3. Smökkiin kuuden tunnin kiihkeälle retromaratonille 50- luvulta kohti milleniumia!

 

Takatukat, kellohameet, olkatoppaukset ja skeittisämpylät pääsevät tekemään tuttavuutta toistensa kanssa DJ T. P. Uotilan tahdittamana. Illan aikana esiintyy Arkkitehtikillan säkenöivä tanssiryhmä #SWAGSWAGNAMNAM!

 

Tapahtuma on K-18

 

MITÄ? Kiima- The Retro edition

MISSÄ? Smökki- Jämeräntaival 4, 02150 Espoo

MILLOIN? 15.3. klo 20-02

MITÄ MAKSAA? Ennakkoon 4€ – Ovelta 5€ – Haalarimerkki 2€

 

Lippuja myynnissä:

METROPOLIA LEPPÄVAARAN KAMPUS ma 26.2. klo 11:30-12:30

PORTHANIA ti 27.2. klo 11:30-12:30

KUVATAIDEAKATEMIA ke 28.2. klo 11:30-12:30

ARABIAN KAMPUS to 1.3. klo 11:30-12:30

HANKEN pe 2.2. klo 11:30-12:30

 

OTANIEMEN KANDIKESKUS ti 6.3. klo 11-13 ja to 8.3. klo 11-13

 

Facebook https://www.facebook.com/events/2029880710591439/

 

💿💿💿💿💿💿💿💿💿💿💿💿💿💿💿💿💿

 


 

Arkkareiden hauska rästilauantai 17.3

 

Onko essee jäänyt rästiin tai aksonometria palauttamatta? Haluatko aloittaa wapun vieton ja kevään kurssirutistuksen puhtaalta pöydältä?

 

Tule tunkkaamaan rästejä iloisessa ja tsemppaavassa seurassa!

 

Ohjelma:

12:00 kokoonnutaan kiltiksellä ja jaotellaan päivän hommat sopivan pieniin palasiin

12:30 käydään hommiin

14:00 kahvi- ja hassuttelujumppatauko

14:30 takasin hommiin

16:00 kahvi- ja tsemppihalitauko

16:15 takasin hommiin

17:45 kokoonnutaan kiltiksellä ja onnitellaan itseämme ja toisiamme aikaansaamisesta ja sovitaan mahdollinen seuraava setti

 

Noppien tuloa ei voi estää ♥

 


 

Tule juhlimaan St Patricksin päivää 16.3!

 

AYYn kansainvälisyysjaosto Mosaic lähettää sinulle onnea nelinapilanmuodossa.

Liity seuraan juhlimaan St Patricksin päivää 16. maaliskuuta. Tarjolla on bingoa, karaokea, ilmaista kalja ja kaikkea muutakin kivaa!

MITÄ: St Patricksin päivä

MISSÄ?: Otakaari 20 yläkerta

MILLOIN: 16. maaliskuuta klo 19-01

HINTA: ilmainen!!

Katso facebook-tapahtuma täältä: https://www.facebook.com/events/320536368469301/

 


Illanvietto Temal & Partnersin kanssa (Laattabileet!) 22.3

 

Temal & Partners kutsuu Arkkitehtiopiskelijat viettämään jo perinteistä rentoa iltaa Kylpyhuonekeskukseen Kampin Runeberginkadulle! Illan teema on Habitaren vuoden 2018 teema, ROOTS – Pintaa syvemmällä, joka nostaa esiin ja korostaa asioiden alkuperää, aitoutta ja persoonallisuutta.

 

Tule katsomaan, mitä ROOTS merkitsee seitsemälle johtavalle kylppärialan toimijalle ja kuuntele samalla, millainen kokonaisuus syksyn Habitaresta on muodostumassa!

Tiedon, rennon tunnelman ja hyvän seuran lisäksi etkoilla on tarjolla alkupaloja ja viiniä. Illan aikana voit osallistua rastitehtävään, johon osallistujien kesken arvotaan skumppapulloja!

 

MITÄ: Illanvietto Temal & Partnersin kanssa aka LAATTABILEET

MISSÄ: Runeberginkatu 4, Helsinki

MILLOIN: Torstaina 22.3. klo 17-19

MIKSI: Hyvää seuraa, hyvää juomaa, RUOKAA sekä SKUMPPAKILPAILU!

MITÄ MAKSAA: Ei mitään!!

 


 

Vuoden vauhdikkain MUNAJAHTI Otaniemen kappelilla ma 26.3.2018 klo 14-16!

Perinteinen kappelin #munajahti2018 tulee taas! Munajahdissa joukkueilla on 3min aikaa etsiä, hamuta, hamstrata ja jahdata kappeliin piilotetut munat. Kahdeksan nopeinta kiltajoukkuetta on mukana, toimi siis heti! Keksikää kiltajoukkueellenne nimi ja varatkaa oma munajahtiaika doodlesta: http://bit.ly/2FfLiCv. Jahdin jälkeen luvassa kahvia ja hamstratun saaliin nauttimista. Jahdin järjestävät Aalto-papit ja Tapiolan seurakunta. Älä jää jahdista!

Marjut Mulari

Aalto-pappi / Aalto University Chaplain

marjut.mulari@evl.fi

+358 (0)50 365 2256

Otakaari 1, huone M136

 


 

Valkohaalarisitsit 2018 – PUPUT ja TIPU 28.3

 

TSIRP! TSIRP!

 

Kevät tuntuu jo rinnoissa ja tienpientareet kostuvat sulavasta lumesta. Ruohikosta kuuluu vaivihkaista kahinaa. Ohuiden korsien välissä vilahtaa kaksi sileää kumpua. Toinen soikea muoto alkaa hiljalleen vaappua ja sitten tempoilla tarmokkaasti. Kova napautus rikkoo hennon kuoren ja munasta työntyy esiin pörröinen pää. TSIRP!

 

Pieni nöpönenä pilkistää onkalon raosta ja nuuhkii ilmaa. Karvainen turkki kiiltää kevätauringon säteiden alla. Pehmeä mätäs tarjoaa pupulle erinomaisen paikan nauttia lämmöstä. Yht’äkkiä valtaisa varjo peittää auringon ja hetkessä sen aiheuttaja onkin jo vierinyt villiintyneeseen ruohikkoon. Pitkäkorva nostaa katseensa valppaana, valmiina tulevaan kilpajuoksuun.

 

TULE MUKAAN MUNAJAHTIIN!

 

Puput ja tiput kutsuvat AK:n, FK:n, SIK:n, Prodekon ja lääkiksen opiskelijat juhlimaan kevättä valkoisissa haalareissaan Smökkiin 28.3. Cocktail-tilaisuus alkaa 18.00 ja itse sitsit 18.30. Nappaa mukaasi karvakorvat ja töpöhäntä tai sonnustaudu höyhenpeitteeseen ja kovaan nokkaan.

 

Ilmoittautuminen aukeaa 14.3. klo 12.00 ja sulkeutuu 20.3. klo 23.59, minkä jälkeen se on sitova. Jokaiselle killalle on varattu paikkakiintiö. Sitsit maksavat 13 €.

 

Linkki tapahtumaan: https://www.facebook.com/events/2030193647197347/?ti=icl

 

MITÄ: Valkohaalarisitsit eli AK, FK, SIK, Prodeko ja Lääkis

MISSÄ: Smökki, Jämeräntaival 4

MILLOIN: 28.3. Kokkarit klo 18:00, sitsit klo 18:30

MITÄ MAKSAA: 13 €

PUKUKOODI: Valkoinen haalari, pupu tai tipu asusteiden kera!

JATKOT: Rantsu, n. klo 23

 


 

Lähde katsomaan Teekkarispeksiä arkkariporukalla! 17.4

 

Arkkitehtikilta järjestää yhteislähdön Teekkarispeksiin ti 17.4. Speksi on vauhdikas koko illan opiskelijamusikaali, jonka kulkuun yleisökin pääsee osallistumaan omstart-huudoilla. Vuoden 2018 Teekkarispeksi Hurma vie meidät vuoden 1914 ranskalaiseen oppilaitokseen, jossa lukuvuoden päätöstanssiaiset lähestyvät. Lisätietoja speksistä löytyy osoitteesta https://teekkarispeksi.fi/.

 

Ilmoittautumislinkki yhteislähtöön alla. Ilmoittautuminen sulkeutuu to 15.3. klo 23.59. Tämän jälkeen ilmoittautuminen on sitova. Esityksen hinnaksi tulee 15 euroa ja maksuohjeet tulevat myöhemmin meilitse.

https://goo.gl/forms/tGWJLBhq39ucLRkC3

 

MITÄ: Hurma, Teekkarispeksi

MILLOIN: ti 17.4. klo 19 (paikalla viimeistään 18.45)

MISSÄ: Aleksanterin teatteri

HINTA: 15e (opiskelija)

 

II Tiedotteita / Announcements


 

Hae AYY:n Ulkopelitoimikuntaan!

 

Ulkopelitoimikunta on vanha Humans vs Zombies -toimikunta, joka on nyt mukana järjestämässä myös Akateemisen Huispauksen MM-kisoja.

Toimikunnasta löytyy tehtäviä monipuolisesti sekä Humans vs Zombies -pelin että huispauksen parista. Voit osallistua esimerkiksi markkinointiin, HvZ-pelin moderoimiseen tai huispauksen tuomarointiin. Vai haluatko lähteä toteuttamaan ideaasi jostain muusta ulkopelistä? Myös siihen on mahdollisuus!

Jos pidät ihmisistä, zombeista, huispauksesta, suurten tapahtumien järjestämisestä tai pöhköistä ideoista, kannattaa ehdottomasti lähteä mukaan! Toimikuntaan voi hakea kuka tahansa pelikokemukseen katsomatta. Voit osallistua yhden tai useamman tapahtuman järjestämiseen oman mielenkiintosi mukaan.

Jos HvZ ja huispaus eivät ole vielä tuttuja, lue perustiedot peleistä hakusivulta!

Haku alkaa 5.3. ja päättyy 15.3. osoitteessa https://ayy.fi/stop/kulttuuri-ja-tapahtumat/humans-vs-zombies/

 


 

Radiodiodi saapuu jälleen!

 

Kevät lähestyy, päivät pitenevät ja Radiodiodin 2018 ohjelmantekijäilmoittautuminen on nyt auki. Kerää kaverisi ja varaa paikkasi (mahdollisen) Wapun aitiopaikalle osoitteessa radiodiodi.fi/ilmo !

 

Lisätietoja saat osoitteesta radiodiodi.fi ja sähköpostitse osoitteesta toimitus@radiodiodi.fi.

 

MIKÄ: Pääkaupunkiseudun pöhisevimmän wappumedian* ohjelmantekijäilmoittautuminen

MISSÄ: Internetin valtaväylillä, osoitteessa radiodiodi.fi/ilmo

MILLOIN: n-y-t NYT

MIKSI: Wappu ei ole Wappu ilman omaa radio-ohjelmaa!

 

*) Radiodiodi on Otaniemestä ponnistava wappuradio. Tänä Wappuna radio kuuluu 16.4. alkaen aina wappuaattoon asti. Lähetyksemme tuotetaan Espoon Otaniemessä, Alvarin aukiolla sijaitsevasta konttistudiosta yhdessä ohjelmantekijöidemme kanssa.

 

Ohjelmantekijäksi voi ilmoittautua käytännössä kuka vain – ja juuri tämä on parasta Radiodiodissa! Viime Wapun aikana tuotantoon osallistuneet yli sata tekijää loivat yhdessä kuuntelijoillemme ainutlaatuisen wapun, ja haluamme tänäkin vuonna parhaat tekijät mukaan tekemään pääkaupunkiseudun parasta wappuradiota!

 

Millaisen tunnelman sinä haluaisit luoda tänä vuonna Wapun viettäjille?


 

Aalto Formula Team ry on perustettu. Liity mukaan!

Aalto Formula Team ry (AFT) on uusi yhdistys, jonka tarkoituksena on yhdistää Aallon eri alojen opiskelijat suunnittelemaan sekä rakentamaan sähkökäyttöinen Formula Student-luokan kilpa-auto. Tavoitteena on kilpailla ensimmäisen kerran kaudella 2019, joten kaikkia tarvitaan. Lisätietoa Formula Studentista täältä.

Yhdistyksen jäsenistö koostuu hyvin jo näin alussa eri alojen opiskelijoista, mutta suuressa projektissa tarvitaan lisää kaikkien alojen osaajia, vuosikurssista riippumatta. Kaikille löytyy kyllä tehtävää. Tällä hetkellä teemme työtä löytääksemme riittävästi yhteistyöyrityksiä tukemaan toimintaa, sekä neuvottelemme yliopiston eri laitosten kanssa heidän tuestaan. Projektista on esimerkiksi mahdollista saada opintopisteitä!

Kiinnostuitko projektista? Liity jäseneksi! Jäseneksi liittyminen onnistuu täyttämällä tästä linkin takaa löytyvä lomake.

Vuoden 2018 jäsenmaksu on 1€.

Aalto Formula Teamin löydät sosiaalisista medioista: Instagram, Twitter, Facebook, LinkedIn sekä YouTube.

Lisätietoja:

Puheenjohtaja Petri Suurnäkki

petri.suurnakki@aalto.fi

TG: @PetukkaS

Tiedottaja Vili-Petteri Salomaa

vili-petteri.salomaa@aalto.fi

 


 

Akateeminen Maanpuolustusyhdistys ARU ry

 

ARU eli Akateeminen Maanpuolustusyhdistys on reserviläistoiminnasta ja maanpuolustusaatteesta kiinnostuneiden aktiivinen yhdistys. Kuulumme Suomen Reserviupseeriliittoon (RUL) ja Opiskelijain Reserviupseeripiiriin (ORUP).

 

Järjestämme paljon erilaisia tapahtumia pääpainon ollen reserviläistoiminnassa. Suurin yksittäinen kategoria on ampumatoiminta aktiivisten SRA-harjoituksien ja -kurssien, rataharjoitusten ja kivääripäivien myötä. Myös muuta toimintaa on runsaasti saatavilla yhteislenkkien, uimakoulujen, puolustusvoimien kenttäkelpoisuustestien, leffailtojen, vierailujen ja ajankohtaisten esitelmätilaisuuksien muodossa.

 

Lisätietoa meistä löydät osoitteesta aru.fi. Mukaan keskusteluun pääset helposti liittymällä Telegram-ryhmäämme osoitteessa https://t.me/joinchat/Ap55E0n3pNDfdK6G6qUQyw

 


 

III Työtarjouksia / Job offers


 

Arkkitehtipalvelu Oy

 

ETSIMME HUIPPUTYYPPEJÄ KAIKKIIN TOIMIPISTEISIIMME!

Arkkitehtipalvelu Oy on nuorekas ja innovatiivinen, laajan kokemuksen omaava n. 70 työntekijän asiantuntijayritys, jonka ydinosaamisalueita ovat mm. aluesuunnittelu, asuntosuunnittelu, julkinen rakentaminen, toimitilasuunnittelu, peruskorjaussuunnittelu ja hankesuunnittelu.

Toimipisteemme sijaitsevat Kuopiossa, Tampereella, Jyväskylässä, Helsingissä ja Lahdessa.

Etsimme nyt kaikkiin toimipisteisiimme opintojensa eri vaiheissa olevia harjoittelijoita. Olisitko sinä etsimämme huipputyyppi?

Lue lisää: http://www.arkkitehtipalvelu.fi/rekry/


Killan kalenteri

Killan instagram

Something is wrong.
Instagram token error.

ARKKITEHTIKILLAN KANSSA YHTEISTYÖSSÄ