Hallopedit

Halloped on lyhennys sanoista ”hallinnon opiskelijaedustaja”. Hallopedit ovat tavallisia opiskelijoita, jotka osallistuvat yliopiston akateemisten asiain komiteoiden, koulutusneuvostojen sekä erilaisten toimikuntien ja työryhmien toimintaan. He edustavat opiskelijoiden ääntä eri toimielimissä ja ovat itsenäisiä toimijoita, joita eivät sido AYY:n tai killan mielipiteet. Jos olet kiinnostunut vaikuttamaan korkeakoulusi tai laitoksesi toimintaan, sinua kiinnostaa opiskelijaedunvalvonta tai koulutuspolitiikka voit hake mukaan hallinnon opiskelijaedustajaksi. Hallopediksi voivat hakea kaikki ylioppilaskunnan jäsenet.

Halloped-toimintaa koordinoi Aalto-yliopiston ylioppilaskunnan alaisuudessa ARTSin hallopedvastaava. Hallopedeista ja muista killan kopo- toimijoista muodostuva koulutuspoliittinen (kopo) sektori kokoontuu säännöllisesti arkkitehtikillan opintovastaavan johdolla ja mukaan ovat tervetulleita kaikki kiltalaiset.
Jos jokin asia opiskelussa mietityttää tai kursseissa harmittaa, ota rohkeasti yhteyttä killan aktiiviseen koposektoriin ja tule mukaan toimintaan. Hallopedit ratkovat mielellään opintoihin liittyviä ongelmia ja vievät opiskelijalähtöisiä parannusehdotuksia eteenpäin.

Yleistä tietoa toimikunnista löytyy täältä sekä ayy:n edunvalvonnasta löydät lisätietoa täältä.

Opintovastaava 2017

Aaro Timonen
opintovastaava(at)arkkitehtikilta.fi
040 5679405

Hallopedit edustusryhmittäin

Laitoksen ja korkeakoulun johtoryhmät
Puheenjohtaja Emma Savela
puheenjohtaja(at)arkkitehtikilta.fi
0400 949357

Arkkitehtuurin laitoksen koulutusryhmä
Olga Juutistenaho, olga.juutistenaho(at)aalto.fi
– varajäsen Eetu Mykkänen, eetu.mykkanen(at)aalto.fi
Aaro Timonen, aaro.timonen(at)aalto.fi
– varajäsen Otso Huhtala, otso.huhtala(at)aalto.fi
Svenja Lindner, svenja.lindner(at)aalto.fi
– varajäsen Jens Regårdh, jens.regardh(at)aalto.fi

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun akateeminen komitea
Aaro Timonen, aaro.timonen(at)aalto.fi
– varajäsen Saana Rossi, saana.rossi(at)aalto.fi
Suvi Vendelin, suvi.vendelin(at)aalto.fi
– varajäsen Svenja Lindner, svenja.lindner(at)aalto.fi

Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulun opetuksen johtoryhmä
Suvi Vendelin, suvi.vendelin(at)aalto.fi
– varajäsen Saana Rossi, saana.rossi(at)aalto.fi

ARTS Laaturyhmä
Saana Rossi, saana.rossi(at)aalto.fi

Aalto-yliopiston akateemisten asiain komitea (AAK)
– varajäsen Suvi Vendelin, suvi.vendelin(at)aalto.fi