Viikkotiedote 44

0

 

Vaalisyksy on käynnissä! Tänään kiltiksellä pidetään Arkkitehtikillan pestikestit, jossa nykyiset toimijat kertovat mitä puuhaavat killan kulisseissa. Nähdään siellä siis klo 18.00 alkaen!

Kivaa maanantaita!

Netta

 

SISÄLTÖ

 

I Tapahtumia

Pestikestit 28.10.
Edustajistovaalit & LUOVAn vaalikahvit 28.10.
KeskiviikkoSEINÄKIIPEILY 30.10.
Arkkitehtikillan Suomi-excu ilmoittautuminen aukeaa 30.10.
Hyvät vs. Pahat -sitsit lipunmyynti aukeaa 31.10.
MAIK x KIK: 24h risteilysitsit ilmoittautuminen aukeaa 1.11.
Fuksien juhlasitsit 4.11.
Teekkariperinneviikko 2.-9.11.
Teekkariperinnejuhla 8.11.

II Vapaa-ajalla

2010-2020: Memorable moments in Aalto community
Healthyappro – Aalto-Volley 2.11.
Healthyappro – FC Kissat 8.11.
Teekkarilaulukilpailu ja laulukilpailusitsit
Hae Teekkarispeksiin 2020!

 

 

 

I Tapahtumia

 

 

 

PESTIKESTIT

 

Mitä Arkkitehtikillassa tehdään? Mitä hallituksen jäsenet ja toimihenkilöt oikeasti puuhaavat? Mitä juuri sinä voisit tehdä killassa vuonna 2020?

Vuosi 2020 lähestyy ja on aika valita Arkkitehtikillalle uudet ja uljaat toimijat. Tule kuulemaan kuluneen vuoden toimijoita kiltahuoneelle 28.10. klo 18.00 alkaen pestikesteihin!

Muista myös Ehdokasilta 11.11. ja itse Vaalikokous 13.11.!

Ja kaikki tiedot vaaleista löydät osoitteesta: https://arkkitehtikilta.fi/?page_id=4270

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/1390514244448822/

 

EDUSTAJISTOVAALIT & LUOVAN VAALIKAHVIT

 

AYY:n edustajistovaalien äänestys aukeaa tänään klo 12.00!

Mitä edustajisto oikein tekee ja miksi juuri sinun äänesi on tärkeä? Tule kuulemaan lisää ja tapaamaan LUOVAn ehdokkaita kiltikselle ensimmäisenä äänestyspäivänä maanantaina 28.10. klo 12-13! Tarjolla kahvia ja pientä naposteltavaa☕️ Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/651721235351397/

TL;DR
AYY:n Edustajistovaalit & LUOVAn vaalikahvit
Äänestysaika: 28.10.-5.11.
Äänestys osoitteessa: vaalit.ayy.fi

Lisätietoja (vaaliliitot, vaalikone): ayy.fi/edustajistovaalit (http://ayy.fi/edustajistovaalit?fbclid=IwAR3CLaGhuJPAU6hEdWFx69qGW3C-JiAXMRFrq9EsQj2FuHkhS8FSSVfVwK0)

 

KESKIVIIKKOSEINÄKIIPEILY

 

Oletko jo pitkään miettinyt, että pitäisi käydä seinäkiipeilemässä? Niin on AK Sportklubbkin, ja viemme kiltalaiset nyt seinäkiipeilemään huokeaan 5€ hintaan Boulderkeskus Espooseen. Ilmoittautuminen aukeaa 21.10. klo 12, mukaan mahtuu ensimmäiset 20, joten ole nopea! Kenkävuokra (3€) ilmainen ensimmäistä kertaa Boulderkeskuksessa asioiville.

Yhteislähtö kiltikseltä klo 17:10

 

MITÄ: Seinäkiipeilyä/boulderointia
MISSÄ: Boulderkeskus Espoo, Niittyrinne 2
MILLOIN: 30.10. klo 18
MIKSI: Seinäkiipeily on kivaa!

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/2761649660565059/

 

ARKKITEHTIKILLAN SUOMI-EXCU ILMOITTAUTUMINEN AUKEAA

 

Liity mukaan Arkkitehtikillan legendaarisimmalle ja odotetuimmalle exculle Suomen inspiroivimpiin yrityksiin ja sykähdyttävimpiin arkkitehtuuri- sekä maisema-arkkitehtuurikohteisiin. Tälle matkalle ilmoittautuessaan et vielä tiedä, mihin ryhdyt. Varmaa on vain se, että matkan aikana nukutaan loppuvuoden lyhyimmät ja huonoimmat yöunet sekä koetaan vuoden absurdeimmat ja parhaimmat hetket.

Matka alkaa perjantaina 22.11 klo 8.45 Aallon kandikeskuksen pääsisäänkäynnin edestä ja loppuu samaan pisteeseen lauantai-illasta klo 19 aikoihin. Mukaan tarvitset vain itsesi, etyk-kamat ja hullun heittäytymisfiiliksen.

Excun ilmoittautumislomake aukeaa keskiviikkona 30.10. klo 12. Matkalle mahtuu vain 29 nopeinta, joten valmistaudu f5-kisaan ajoissa.

MITÄ? Arkkitehtikillan Suomi-excu
MISSÄ? Jossain päin Suomea
MILLOIN? 22.-23.11, lähtö kandikeskuksen pääsisäänkäynnin edestä 8.45 ja paluu samaan pisteeseen lauantai-iltana
MIKSI? Tule ja koe
MITÄ ELÄMYS MAKSAA? 30,00e

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/1390144654476870/

 

HYVÄT VS. PAHAT -SITSIT LIPUNMYYNTI AUKEAA

 

Pimeys on laskeutunut Otaniemen ylle, ja yön kulkijat ovat hiipineet Smökkiin ryöstösaaliit hartioillaan. Naamiokasvoinen kopla on juuri avaamassa rikkaudet sisältävää aarrekirstuaan, kun yhtäkkiä kuutamovalo paljastaa jotain muutakin: he eivät ole yksin. Hyvyyden voimat ovat saapuneet paikalle. Mitä käy, kun rikolliset kohtaavat rankaisijansa?

Laita moraalisi ojennukseen ja saavu Smökkiin yhdessä Arkkitehtikillan, Kannunvalajien ja Rakennusarkkitehtikillan kanssa torstaina 21.11. klo 18:30 rikoksen tai rangaistuksen merkeissä. Oletko kenties supersankari vai paatunein konna? Kumman puolelle kuulut?

Lipunmyynti alkaa 31.10. klo 12:00 kide.appissa (https://kide.app) ja ilmoittautuminen tapahtuu lipunoston yhteydessä. Ilmoittautumisesta tulee sitova heti lipunoston jälkeen, mutta lipun voi myydä eteenpäin kide.appin sisällä toiselle henkilölle. Sitsilippu maksaa 16 euroa, tähän lisätään Kide.appin palvelumaksu 0,40e. Sovellukseen kannattaa rekisteröityä jo etukäteen.

Tapahtumassa noudatetaan Kannunvalajien turvallisemman tilan periaatteita. Niistä löydät lisää tietoa täältä: https://docs.google.com/document/d/1RD5M5zjcefLyvB0C3BxxyQSbcSUpdkGVYQaci1ajnTs/edit?fbclid=IwAR0jcoVQxYAWrWHLhVdxjrDEpHgLacGDHn0YYgapkabh1UonY1F6vG8MktI

 

MITÄ: Hyvät vs. Pahat -sitsit
MISSÄ: Servin mökki, Jämeräntaival 4, 02150 Espoo
MILLOIN: torstai 21.11.2019, cocktail-tilaisuus alkaa klo 18:00, sitsit alkavat klo 18:30.
JATKOT: Smökissä klo 2:00 asti!
HINTA: 16 €
TEEMA: rikos & rangaistus
DC: rikos & rangaistus
MIKSI: Löydä sisäinen tasapainosi hyvässä ja pahassa yhdessä AK:n, Kannujen ja RAK:in kanssa.

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/2414670435484585/

 

MAIK X KIK: 24H RISTEILYSITSIT ILMOITTAUTUMINEN AUKEAA

 

Hiio hoi! Köydet irti ja ankkuri ylös!
Syysloma on enää etäinen muisto ja pikkujoulukausi kolkuttelee jo ovella.
Syksyn pimeyteen piristystä ja neonvaloja tuo onneksi etelänmatka parhaassa seurassa!MAIK x KIK 24h risteilysitsien lähtöselvitys alkaa lauantaina 16.11. klo 18.30 Otakaari 20 pienellä puolella. Onnistuneen boardingin ja hytteihin majoittumisen jälkeen sitsit alkavat Otakaari 20 yläkerran Grande Buffeessa, jossa kongi kumahtaa klo 19.00.  Sitsien jälkeen ilta jatkuu tuttuun tapaan karaoken ja Atlantis Palace clubin puolella, mistä puolen yön jälkeen pääsemme siirtymään Moonlight Bar & Discoon kannelle 12.Naughty or Nice -hyttipaketilla sade tai pakkanen ei yllätä, eikä jalkojen uuvuttaminen tanssilattialla koidu kohtaloksi. Hyttipaketin varanneet pääsevät nimittäin majoittumaan yläkerran vierasmajan sviittiin. Naughty or Nice -hyttipakettiin kuuluva eksklusiivinen cocktailtilaisuus alkaa jo klo 18.00.

Aamun sarastaessa sunnuntaina 17.11. on aika lähteä paluumatkalle, joka silliksenäkin tunnetaan. Matka ei voisi taittua leppoisammin, kuin aluksemme spa-osastolla maittavien tarjoiluiden kera.

Paikkoja on tarjolla vain rajoitetusti, joten ole siis nopea. Ilmoittautuminen aukeaa myöhemmin julkaistavan linkin kautta perjantaina 1.11. klo 12.00. ja sulkeutuu perjantaina 8.11., minkä jälkeen siitä tulee sitova. Kullekin killalle (AK, IK, MK ja KIK) on varattu 20 hengen kiintiöt sitseille. Naughty or Nice -hyttipaketti on tarjolla 20:lle nopeimmalle killasta riippumatta ja myös sillisaamiaiselle paikat viedään nopeusjärjestyksessä.

MITÄ: MAIK x KIK 24h risteilysitsit
MISSÄ: Cocktail Ok20 pieni puoli, sitsit Ok20 yläkerta, sillis Ok20 alakerta, Naughty or Nice -sviitti Ok20 vierasmaja
MILLOIN: 16.11. cocktailtilaisuus 18.30, sitsit 19.00 (Naughty or Nice -cocktail 18.00) ja 17.11. sillis 12.00
PALJONKO: Sitsit 13€, Naughty or Nice -hyttipaketti 5€, Sillis 7€
DC: Risteilystereotypiat pikkujoulu twistillä
MIKSI: MAIKyolo x KIK

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/422389291797789/

 

FUKSIEN JUHLASITSIT

 

Fuksien Juhlasitsit 4.11.

Viileä tuuli ulvoo, lumi jalkojen alla narskuu ja taivaalla loistavat revontulet.

Teekkariperinneviikko lähtee käyntiin fuksivuoden eleganteimmilla, juhlallisimmilla ja hienoimmilla sitseillä. Maanantai-iltana Servinmökki näyttää parhaat puolensa arktisen jylhyyden ja jäätikön armottoman kauneuden inspiroimana. Luvassa on lauluntäyteinen ilta suussasulavine ruokineen ja mahtavine ohjelmanumeroineen. Kuitenkaan näihin juhliin parhaiden päälle vetäminen ei ole itsestäänselvää.

Koska fuksikunnan laajuus on suuren suuri. ei jokaiselle valitettavasti löydy paikkaa näiltä sitseiltä. Siksi ilmoittautuminen järjestetään perinteisellä, tasavertaistakin tasavertaisemmalla fyysisellä jonotuksella. Sitsilippujen myynti alkaa tiistaiaamuna 15.10. kello 8.15, ja aikainen pingviini silakan nappaa. Varmistaakseen paikkansa juhlasitseillä on siis hyvä olla jonottamassa aikaisin, ja lämpimän vaatetuksen mukaan ottaminen jonotukseen on enemmän kuin suositeltavaa.

MITÄ: Fuksien Juhlasitsit
MISSÄ: Lipunmyynti Kandikeskuksen aulassa, kokkarit x ja pääjuhla Servinmökissä
MILLOIN: Lipunmyynti 15.10. klo 8:15 alkaen, kokkarit ja pääjuhla 4.11. kello xx alkaen
MIKSI: Koska fuksivuoden upeimmat sitsit.
MITÄ MAKSAA: 30 €
DRESSCODE: tumma puku / cocktailmekko
TEEMA: Arktinen

Tapahtuma Facebookissa: https://www.facebook.com/events/443180313214696/

 

TEEKKARIPERINNEVIIKKO

 

Teekkariperinneviikko tulee taas! Teekkarius täyttää 147 vuotta ja sitä päästään juhlistamaan matkalla maailman ympäri. Teekkariperinneviikko tarjoaa mahdollisuuden teekkariuden juhlistamiseen opiskelualasta ja vuosikurssista riippumatta.

Teekkariperinneviikkoa vietetään 2.-9.11.2019. Tapahtumat ovat pääosin viikolla 45, mutta varaslähtö viikkoon otetaan jo la 2.11.2019 Klubi-illassa. Lisätietoa Teekkariperinneviikon kulusta ja tapahtumista löydät osoitteesta https://www.teekkarius147.ayy.fi.

 

TEEKKARIPERINNEJUHLA

 

Teekkariperinneviikko huipentuu perjantaina 8.11.2019 järjestettävään Teekkariperinnejuhlaan Dipolissa. Juhlan hinta on 85€ opiskelijoille ja 110€ alumneille.  Ilmoittautuminen aukeaa 9.10.2019 kello 12 osoitteessa https://www.teekkarius147.ayy.fi.

Teekkariperinneviikon päättää lauantaina 9.11. vietettävä Teekkarisillis. Teekkarisillikselle ilmoittaudutaan Teekkariperinnejuhlan yhteydessä. Mikäli paikkoja jää, tiedotetaan lipunmyynnistä erikseen.

Teekkariperinnejuhla Facebookissa: https://www.facebook.com/events/1789100994568444/

 

 

 

II Vapaa-ajalla

 

 

2010-2020: MEMORABLE MOMENTS IN AALTO COMMUNITY

 

Mitä kaikkia historian helmiä mahtuu AYY:n kymmenen vuoden ikään?

AYY10-juhlavuoden järjestäjät haluavat kerätä yhteen hienoimmat, ikimuistoisimmat, hauskimmat ja muuten vaan mieleenpainuvimmat hetket aaltolaisten yhdistysten toiminnasta Aallon 10-vuotisen taipaleen ajalta. Tuleeko mieleen joku koko yhteisölle, Arkkitehtikillalle tai vaikka kaveriporukalle järjestetty tapahtuma (jokavuotinen tai ainoa laatuaan), matka, projekti, perinne tai vaikka someilmiö, joka ansaitsee tulla muistetuksi? Vastausten avulla kootaan yhteen ne pienet ja suuret asiat eri puolella Aalto-yhteisöä, jotka ovat tehneet aaltolaisten opiskeluajasta maailman parasta opiskelijan elämää jo kymmenen vuoden ajan, jotta voimme juhlistaa tätä kaikkea mahtavuutta juhlavuoden aikana eri tavoin.

Nyt jos mieleen muistuu mitä vaan huikeuksia, niin vastauksen voi jättää tänne , kiitos!

 

HEALTHYAPPRO – AALTO-VOLLEY

 

Liikuntatoimikunta järkkää tänä syksynä Healthyappron, jonka aikana yhdeksän eri urheiluyhdistystä esittelevät toimintaansa järjestemällä lajikokeilun yhdeksästä eri lajista. Kokeiluja järjestetään alkaen syyskuun puolivälistä kestäen aina marraskuuhun asti ja jokaisen lajikokeilun jälkeen järjestetään myös mahdollisuus jäädä hengailemaan pelikavereiden ja yhdistyksen edustajan kanssa saunan ja ilmaisen purtavan merkeissä! Lajikokeilut ovat kaikille Aallon opiskelijoille avoimia ja ilmaisia tapahtumia!

Ilmoittautuminen on nyt auki lauantaina 2.11. järjestettyyn Aalto-Volleyn järjestämään lajikokeiluun!

Ilmo: https://lomake.ayy.fi/aava/healthyappro-aalto-volley/

Lisää tietoa Healthyapprosta: https://www.facebook.com/events/514740742687553/

 

HEALTHYAPPRO-  FC KISSAT

 

Liikuntatoimikunta järkkää tänä syksynä Healthyappron, jonka aikana yhdeksän eri urheiluyhdistystä esittelevät toimintaansa järjestemällä lajikokeilun yhdeksästä eri lajista. Kokeiluja järjestetään alkaen syyskuun puolivälistä kestäen aina marraskuuhun asti ja jokaisen lajikokeilun jälkeen järjestetään myös mahdollisuus jäädä hengailemaan pelikavereiden ja yhdistyksen edustajan kanssa saunan ja ilmaisen purtavan merkeissä! Lajikokeilut ovat kaikille Aallon opiskelijoille avoimia ja ilmaisia tapahtumia!

Ilmoittautuminen on nyt auki perjantaina 8.11. järjestettyyn FC Kissojen järjestämään jalkapallon lajikokeiluun!

Ilmo: https://lomake.ayy.fi/aava/healthyappro-fc-kissat/

Lisää tietoa Healthyapprosta: https://www.facebook.com/events/514740742687553/

 

TEEKKARILAULUKILPAILU JA LAULUKILPAILUSITSIT

 

Otaniemen Teekkarilaulukilpailu vuosimallia 2019 on auennut! Näissä lähes eeppisen mittakaavan lauluiloitteluissa selvitetään Otaniemen nokkelimmat laulunikkarit ja sulosointuisimmat sanasepot tavallisesta sitsikansasta.

Tänäkin vuonna kilpaillaan neljässä sarjassa: 1) aikaisemmin esittämättömät kappaleet 2) aikaisemmin esitetyt kappaleet 3) fuksisarja 4) International-sarja. Kilpailuun voi kukin osallistuja / joukkue osallistua useammalla kappaleella ja useampaan sarjaan. Kilpailuun hyväksytään kaikki viime vuoden laulukilpailusitsien jälkeen (6.11.2018) sanoitetut kappaleet. Kilpailuun voi ilmoittaa kappaleita perjantaihin 1.11 asti.

Voittajat valitaan Teekkariperinneviikon Laulukilpailusitseillä tiistaina 5.11. Sitsit alkavat Otakaari 20:n isolla puolella klo 18.30 ja ovet aukeavat klo 18.00

Kilpailuun osallistuminen tapahtuu seuraavan lomakkeen kautta: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfGO_nVZXiSgDc_ySDPq1TaKx9Q9p3AaMf09jgkxfjvgKHa-Q/viewform

 

TL;DR

Mitä: Laulukilpailusitsit
Missä: OK20 iso puoli
Milloin: 5.11 klo 18
Hinta: 12e paikan päällä

Ilmoittautuminen sitseille: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScQ_05PKvAZ9nPyHSI5LR9Np0960qTC3E7ETk3ekBHl8aU-NA/viewform

Ilmoittautuminen kilpailuun: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfGO_nVZXiSgDc_ySDPq1TaKx9Q9p3AaMf09jgkxfjvgKHa-Q/viewform

FB tapahtuma: https://www.facebook.com/events/737936796723308/

 

HAE TEEKKARISPEKSIIN 2020!

 

This just in: KAIKKI HAUT Teekkarispeksiin 2020 nyt auki!

Kurkkaa alta nyt myös ohjeet speksin sanoittajaksi tai sovittajaksi hausta. Huomaa, että ensimmäiset näyttökokeet ovat jo ihan nurkan takana, älä siis aikaile erityisesti jos haluat hakea bändiin (DL 30.10.), tanssijaksi (DL 7.11.) tai näyttelijäksi (DL 13.11.)!

Tarkemmat kuvaukset hakutilaisuuksista ja ohjeet hakemiseen löydät nettisivuiltamme täältä.
Haku näyttelijäksi DL 13.11., castingpäivät 16. & 17.11.
Haku tanssijaksi DL 7.11., tanssikoe 9.11. (14.11. varalla)
Haku bändiläiseksi DL 30.10., bändijamit 12. & 13.11.
Haku sovittajaksi DL 25.11., ks. lisätiedot täältä
Haku koreografiksi DL 6.12., ks. lisätiedot täältä
Haku sanoittajaksi DL 6.12., ks. lisätiedot täältä
Haku muihin osa-alueisiin (esim. yrityssuhteet, viestintä, lavastus, rekvisiitta, puvustus…)

 

Jos jokin jää mietityttämään, kysy rohkeasti lisää speksin tuottajilta: tuottajat@teekkarispeksi.fi
Psst! Valinnat tehdään marraskuun loppuun mennessä, ja produktion ensimmäinen tapaaminen on käsikirjoituksen läpiluvussa la 30.11. Klo 13-17!

Terveisin,
Tuottajat 2020 Jaakko, Minea ja Stina Viola
tuottajat@teekkarispeksi.fi

 

Haluatko oman ilmoituksesi viikkotiedotteeseen?
Onko sinulla kehitysehdotuksia?
Ota yhteyttä:

tiedottaja(ät)arkkitehtikilta.fi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ARKKITEHTIKILLAN KANSSA YHTEISTYÖSSÄ