Viikkotiedote 03

0

 

VIIKKOTIEDOTE 03

Moi kaikki ihanat kiltalaiset! Tässä ensimmäinen viikkotiedote kuluvalle vuodelle 2019. Uutena viestintävastaavana jatkan tästä eteenpäin loistavan Havu Järvelän jalanjäljissa, ja lähettelen teille jatkossakin viikkotiedotteita maantaisin. Tästä on tulossa upea vuosi, stay tuned!

Arkkitehtikillan viestintävastaava 2019
Netta Siljander

 

SISÄLTÖ

I Tapahtumia

AK:n Alumniyhdistyksen perustamiskokous 16.1.
FK&AK Kaukkarit 22.1.
Akateemisen kyykän MM-kilpailut 9.2.    

II Opiskelua

Osuustoiminnan verkkokurssit alkavat 14.1. –
tervetuloa mukaan!     

III Vapaa-ajalla

Kutsu ekskursioon Pöyry-talolle 24.1.    
Opiskelijatanssikerhot
Helsingin yliopiston Taekwon-Do -seuran järjestämä alkeiskurssi
Nuoret taiteen tekijät ja visionäärit esille
Florettimiekkailun alkeiskurssi
Otanko
Purjelennon lupakirjakurssi alkaa ti 5.2
Dissonanssin avoimet harjoitukset ja koelaulut  

 

I Tapahtumia

AK:n Alumniyhdistyksen perustamiskokous 16.1.

Tervetuloa perustamaan alumniyhdistystä Aalto-yliopiston Arkkitehtikillalle!
Pistä ajankohta kalenteriin, lisätietoja seuraa pian!
FB: https://www.facebook.com/events/1937448529895969/

FK&AK Kaukkarit 22.1.

Tiistaina 22.1.2019 potkaistaan vuosi käyntiin Fyysikkokillan ja Arkkitehtikillan voimin kauden avajaisten merkeissä OK20 isolla puolella. Paikalle voi saapua klo 18 alkaen. Sauna on lämpimänä koko illan, ja pientä kisailua sekä ohjelmaa on luvassa!
Virvokkeita saa pientä korvausta vastaan ja ruokaa on myös tarjolla.
Vedä siis haalarit päälle ja tuu tutustumaan uusiin tyyppeihin ja hengailemaan yhdessä muiden valkohaalareiden kanssa!
MITÄ: FK&AK Kaukkarit
MISSÄ: Otakaari 20, iso puoli
MILLOIN: 22.1.2019 klo 18 eteenpäin
DC: Haalarit
MIKSI: Koska uusi vuosi, valkohaalarit, sauna ja mahdollisuus hengata ihanien fyysikoiden ja arkkareiden kanssa!Tapahtuma facebookissa: https://www.facebook.com/events/402917850480510/

Akateemisen kyykän MM-kilpailut 9.2.

Vuodet vierähtävät ja Akateemisen kyykän MM-kilpailut tulevat aina uudestaan! Vuoden suurimmat kyykkäkarkelot pidetään jälleen Tampereen yliopiston Hervannan  kampusalueella lauantaina 9.2.2019, jolloin tuhannet opiskelijat kokoontuvat kello 9:00 alkaen yhteen nauttimaan akateemisen kyykän jännittävistä hetkistä sekä toistensa seurasta viidessä eri sarjassa: Yleisessä sarjassa, Naisten sarjassa, Prosarjassa, ISE (I Speak English) -sarjassa sekä Firmakyykässä.

Ilmoittautuminen aukeaa joukkueille verkkokaupassa (https://bailataan.fi/events/cd74ba28-96d6-45d2-9571-1c25ff528bea) lauantaina 1.12. klo 12:00. Rekisteröidy kauppaan ennen myynnin alkamista, sillä vain rekisteröityneet ja kirjautuneet asiakkaat voivat tehdä varauksia. Joukkuepaikkojen hinnat ovat seuraavat:

– Yleinen sarja: 55e

– Naisten sarja: 55e

– Prosarja: 55e

HUOM: Tänäkin vuonna kaikkien joukkuepaikkojen hintaan sisältyy neljä (4) kyykkähaalarimerkkiä!

Tuttuun tapaan ilmoittautumisen auettua verkkokaupasta voi ostaa myös   jatkolippuja sekä ylimääräisiä haalarimerkkejä. Tänä vuonna jatkot järjestetään viime vuoden tapaan kahdessa eri kohteessa: Koskikeskuksen Ravintolamaailmassa ja Unionissa. Ravintolamaailman Porossa juhlijoita viihdyttää elektronisen musiikin nuori tähti Alex Mattson ja Unionissa lavan ottaa haltuun Suomen kovin freestyle-rapduo Lyömättömät! Lisäksi kyykkääjiä jatkohurmokseen johdattavat baarien omat tiskijukat. Jatkolippuina toimivat haalarimerkit maksavat 10 euroa (molempiin jatkoihin omat liput), ja kyykkähaalarimerkkejä voi ostaa itselleen 3 euron hintaan.

Löydät itse tapahtuman sekä jatkobileet myös Facebookista:

Akateemisen kyykän MM-kilpailut 2019

https://www.facebook.com/events/1300037840139060/

Akateemisen kyykän MM-kilpailuiden 2019 jatkot, Ravintolamaailma

https://www.facebook.com/events/2274705596092469/

Akateemisen kyykän MM-kilpailuiden 2019 jatkot, Union
https://www.facebook.com/events/2103466679673562/

 

II Opiskelua

Osuustoiminnan verkkokurssit alkavat 14.1. –tervetuloa mukaan!

Co-op Network Studies eli CNS -opinnot ovat yliopistollisia osuustoiminnan opintoja, joita järjestää kymmenen suomalaisen yliopiston verkosto. Kurssit ovat avoimia kaikille verkoston yliopistojen perustutkinto- ja jatko-opiskelijoille, ks. lisätietoja: helsinki.fi/ruralia/koulutus/coop/opetus.htm

Ilmoittaudu tästä:
https://elomake.helsinki.fi/lomakkeet/92888/lomake.htm

III Vapaa-ajalla

Kutsu ekskursioon Pöyry-talolle 24.1.

Tervetuloa vierailemaan Pöyrylle torstaina 24.1. klo 16-20 Pöyry-talolle Vantaalle. Vierailulla kuulet Pöyrystä yrityksenä ja mahdollisuuksista, joita tarjoamme opiskelijoille ja vastavalmistuneille. Sinulla on mahdollisuus tavata eri yksiköiden asiantuntijoita ja johtoa ja kuulla lisää työskentelystä Pöyryllä.

Haku ensimmäiseen opiskelijoille suunnattuun Pöyry Stars -urapolkuohjelmaan aukeaa tammikuussa, ja vierailu on loistava mahdollisuus kuulla lisää ohjelmasta. Pääset myös halutessasi esittelemään itsesi lyhyessä työhaastattelussa, joten otathan CV:si ja muut mahdolliset materiaalit mukaan.

Tapahtuman Facebook-event löytyy täältä: https://www.facebook.com/events/184309399186310/

Ilmoittautumiset tapahtumaan täältä: http://bit.ly/2AeDDiG

 

Ilmoittaudu tilaisuuteen viimeistään 15.1.2019.*
Huom! Ilmainen bussikuljetus Otaniemestä Pöyrylle.

Opiskelijatanssikerhot

Alkeiskursseilla opetetaan perusteet yleisimmistä lavatansseista (mm. valssi, foksi, fusku ja bugg). Alkeiskursseille et tarvitse omaa paria, tanssitaitoa tai -taustaa. Ota mukaan siis itsesi (+ kaikki kaverisi!) ja tule tutustumaan hauskaan ja monipuoliseen harrastukseen sekä vertaansa vailla olevaan porukkaan!

Hämäläisten tanssikerho

Kurssit keskiviikkoisin 16.1. alkaen

17.00-19.00: Alkeiskurssi

19.00-21.00: Alkeisjatko

Torstaisin 17.1. alkaen

17.00-19.00: Jatko

19.00-21.00: Edistyneet/Lyhytkurssi

Alkeiskurssien hinta 40 € (20 € hämäläisosakunnan jäsen), kolme ilmaista kokeilukertaa (30.1. asti). Yhteensä 16 kurssikertaa 8.5. asti. Jos et pääse ensimmäiselle kurssikerralla, pääsee alkeiskurssilla mukaan myöhemminkin.

Paikka: Punainen mylly, Hämäläis-osakunta, Urho Kekkosen katu 4-6 (kampin keskuksen vieressä)

Lisätietoja:

www.facebook.com/events/350520342206472/

instagram.com/hamalaisosakunnantanssikerho/

https://hamalais-osakunta.fi/toiminta/valiokunnat-ja-kerhot/kerhot/hamalais-osakunnan-tanssikerho (vielä syksyn tiedot, päivittyvät pian)

Pohjalaisten tanssikerho

Kurssit tiistaisin 22.1. alkaen

Aikataulu:
17.00-18.30 alkeet vaihtuvalla parilla
17.00-18.30 alkeisjatko
18.30-20.00 jatko
18.30-20.00 alkeet oman parin kanssa

Hinnat:
– alkeet: pohjalaisten osakuntien jäsenet 20€
opiskelijat 40€, muut 80€
– alkeisjatko ja jatko:
pohjalaisten osakuntien jäsenet 40€
opiskelijat 60€, muut 90€

Paikka: Ostrobotnia, Töölönkatu 3A, 5.krs

Kaksi ilmaista kokeilukertaa. Mukaan pystyy hyppäämään myös kesken kauden.

Lisätietoja:

www.facebook.com/events/278837162982309/

pohjalaiset.fi/tanssikerho/kurssit.htm

Helsingin yliopiston Taekwon-Do -seuran järjestämä alkeiskurssi

Oletko aina halunnut oppia näyttäviä potkuja, lyöntejä ja torjuntoja? Haluaisitko parantaa kehonhallintaa, tasapainoa ja notkeutta? Kaipaatko itsepuolustustaitoja?

Helsingin yliopiston Taekwon-Do -seuran järjestämä alkeiskurssi on avoin kaikille Helsingin yliopiston ja Aalto-yliopiston opiskelijoille ja henkilökunnalle. Kevään 2019 kurssi alkaa torstaina 17. tammikuuta. Porthanian liikuntasalissa kello 19.30–21.00.Voit kokeilla lajia ilmaiseksi ensimmäisen kuukauden ajan. Kurssimaksu on 50 euroa ja se sisältää harjoitusmaksun, seuran jäsenmaksun sekä vyökoemaksun.
Lue lisää Taekwon-Dosta- Suomen ITF-liiton kotisivuilta:
https://www.taekwon-do.fi/taekwon-do/taekwon-don-osa-alueet/

 

Ilmoittaudu alla olevan linkin kautta:

http://bit.do/eCxdm

 

Lisätiedot: inka.khanji@hytaekwondo.com tai +358 456311292/Inka

Facebook tapahtuma: https://www.facebook.com/events/529876280828669/

Seuran Facebook-ryhmä: https://www.facebook.com/groups/192610733921/

 

Nähdään treeneissä!

Nuoret taiteen tekijät ja visionäärit esille

Nuorilla taiteen tekijöillä ja visionääreillä on nyt hienoja tilaisuuksia tuoda esille omaa tekemistään.

Generation2020 -näyttelyn tekijähaku on käynnissä
Elokuun lopussa avautunut Amos Rex -museo hakee keväällä 2020 järjestettävään Generation2020-näyttelyyn tekijöitä. Tekijähaku on avoinna verkossa 1.3.2019 saakka.

Kolmen vuoden välein järjestettävät monitaiteiset Generation-näyttelyt esittelevät nuorten tekijöiden nousevaa taidetta. Näyttelyt ovat nuorten ja nuorten aikuisten väliintulo taidemaailmaan. Ensimmäinen Generation-näyttely nähtiin entisessä Amos Andersonin taidemuseossa kesällä 2017.

Generation2020-näyttelyyn hakijan tulee olla haun aikana 15–23-vuotias. Näyttelyyn voi ehdottaa monia teoksia tai teossuunnitelmia. Hakea voi yksin tai ryhmänä. Ehdotus voi olla esimerkiksi maalaus, valokuva, piirustus, peli, animaatio, performanssi, video, tanssiesitys, käsityö, installaatio, ääniteos, veistos, elokuva tai jotain muuta intohimolla tehtyä. Töiden ei tarvitse olla hakuvaiheessa valmiita: museo auttaa tarvittaessa teosten valmistamisessa näyttelykuntoon.

Hakulomake ja -ohjeet löytyvät osoitteesta https://generation2020.artcurator.io/

Teokset näyttelyyn valitsee raati, jota johtaa kuvataiteilija Hannaleena Heiska. Raatiin kuuluvat Generation2017-näyttelyn taiteilijat Sanni Weckman ja Eliel Tammiharju sekä Amos Rexin museonjohtaja Kai Kartio, näyttelyassistentti Katariina Timonen ja yleisöpalvelupäällikkö Elsa Hessle. Näyttelyyn hyväksytyt tekijät julkistetaan huhtikuussa 2019.

Tiedustelut: Itha.Oneill@amosrex.fi

 

Nuori Taide -tapahtuma Jyväskylässä 25.5.2019
Uusi valtakunnallinen visuaalisen taiteen, tekemisen ja ilmaisun foorumi Nuori Taide järjestää valtakunnallisen taidetapahtuman 25.5.2019 Jyväskylässä.

Nuori Taide -tapahtumassa 13–23 -vuotiailla nuorilla on mahdollisuus esitellä omaa visuaalista taidettaan ja ilmaisuaan eri tavoin: esittelypisteillä, valkokankaalla, työpajamuodossa, esityksinä, performansseina, esitelminä tai puheenvuoroina, myös ulkona ja kaupunkitilassa. Voi myös itse ehdottaa tapoja tuoda tekemistään esille. Esiteltävät teokset ja tekeminen voivat olla yksin tai ryhmässä toteutettuja. Nuorilla on myös mahdollisuus saada palautetta ammattilaisilta.

Tapahtumaan osallistuminen on ilmaista. Majoitus ja ruokailu järjestyvät pientä korvausta vastaan. Matkakustannukset on maksettava itse. Sähköinen ilmoittautuminen tapahtumaan on 25.2.–25.3.2019. Tarkemmat ja päivittyvät tiedot tapahtumasta löytyvät osoitteesta www.nuoritaide.fi

Tutustu Nuori Taide -toimintaan: www.nuoritaide.fi

Seuraa Nuori Taidetta somessa: Facebook: Nuori Taide / Instagram:@nuoritaide

 

Lisätietoja: vastaava tuottaja Päivi Venäläinen p. +358 (0)50 308 3625 / paivi.venalainen@artcentre.fi

Florettimiekkailun alkeiskurssi

Miekkailu on vuosisatojen kuluessa muuttunut vaarallisesta kamppailusta nykyaikaiseksi urheilulajiksi. Liikkeiden nopeus, tilanteiden yllättävä vaihtelu ja kaksintaistelun moninainen taktiikka kuuluvat kuitenkin yhä sen luonteeseen. Tänäänkin se on taktiikkaa, tekniikkaa, yllätystä, harhautusta, onnistumista, voittamista ja häviämistä.
Miekkailu mitä mielenkiintoisin harrastusvaihtoehto, joka sopii kaikille sukupuoleen tai ikään katsomatta.

Aikuisille suunnattu florettimiekkailun alkeiskurssi järjestetään 24.1.–28.2. torstaisin klo 19-21 Töölön kisahallilla. Alkeiskurssin hinta on opiskelijoille 100 euroa ja muille 120 euroa.
Alkeiskurssin jälkeen on mahdollista osallistua floretin jatkokurssille 14.3.-25.4. (torstaisin klo 19-21, pl. kiirastorstai 18.4.). Jatkokurssille ilmoittautumiset kerätään alkeiskurssin aikana. Jatkokurssin hinta on opiskelijoille 60 euroa ja muille 80 euroa.

Kurssimaksu ei sisällä lisenssiä tai vakuutusta, mutta sellaisen voi hankkia Miekkailu- ja viisiotteluliiton kautta 20 euron hintaan. Vakuutuksen sisältävän harrastelisenssin voi ostaa osoitteesta http://www.fencing-pentathlon.fi/miekkailu/kilpailutoiminta/liiton-kilpailu-ja-harrastelisenssit/ .  Lisenssikausi 1.9.2018 – 31.8.2019.

Ilmoittautuminen osoitteessa:
https://edge.flomembers.com/yomiekkailijat/events/register/d3d9446802a44259755d38e6d163e820

Lisätietoja:
http://www.ylioppilasmiekkailijat.fi
tai tatu.huovilainen@gmail.com

Voit myös poiketa Töölön kisahallin 2. kerroksen miekkailusaleille Ylioppilasmiekkailijoiden harjoitusvuoroina:
ti klo 19-21, ke klo 17-19 & pe klo 19-21

Tervetuloa mukaan!

https://www.instagram.com/ylioppilasmiekkailijat/
https://www.facebook.com/ylioppilasmiekkailijat/

Ystävällisin terveisin,
Tatu Huovilainen

Otanko

Oletko kyllästynyt jatkuvaan salilla punttaamiseen? Puuduttavatko ainaiset lenkkipolut?

Tule Otankoon! Suomen ainoa opiskelijavetoinen tankotanssijärjestö tarjoaa koko tammi-helmikuun ajan aloittelijoille ensimmäiset treenit ilmaiseksi, joten kokeilemaan tuloa ei estä mikään. Tankotanssi on lajina mahtavaa treeniä koko keholle, mutta lisää myös liikkuvuutta ja on ennen kaikkea hauskaa! Lisätietoja osoitteesta https://otanko.ayy.fi

Purjelennon lupakirjakurssi alkaa ti 5.2.

Purjelennon lupakirjakurssi alkaa ti 5.2. klo 18.00 @ Otaniemi
Polyteknikkojen Ilmailukerho PIK järjestää purjelennon lupakirjakurssin keväällä 2019! Kurssi alkaa teoriaosuudella helmi-huhtikuussa kahtena iltana viikossa. Lue lisätietoa ja ilmoittaudu osoitteessa http://www.pik.fi/kurssi

Dissonanssin avoimet harjoitukset ja koelaulut

Kamarikuoro Dissonanssi on Otaniemessä toimiva sekakuoro, joka laulaa monipuolista musiikkia aina renessanssista glam metalliin – hauskanpitoa unohtamatta! Dissonanssi järjestää keväällä 2019 kuorossa laulamisesta kiinnostuneille avoimet treenit ja rennot koelaulut ti 15.1. ja ti 22.1. klo 18. Lue lisää ja ilmoittaudu: https://goo.gl/forms/SYpWJpbmYbxh2noD3 Tervetuloa laulamaan!

Haluatko oman ilmoituksesi viikkotiedotteeseen?
Onko sinulla kehitysehdotuksia?
Ota yhteyttä:
tiedottaja(ät)arkkitehtikilta.fi

ARKKITEHTIKILLAN KANSSA YHTEISTYÖSSÄ